drukuj 2015-03-31

Odpowiedź nr 2 na zapytanie do SIWZ "ABC Biznesu"

 


 

Krasnystaw, 31.03.2015 r.

RP/EFS- 4242-1/MR/15


 

ODPOWIEDŹ NA ZAPYTANIE DO SIWZ


 

Powiatowy Urząd Pracy w Krasnymstawie działając na podstawie art. 38

ust. 1 i 2 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zmianami), w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na:

Szkolenie: ABC BIZNESU

Zamawiający udziela odpowiedzi na następujące zapytanie Wykonawców:

Pytanie 1:

Dlaczego Zamawiający w SIWZ żąda od Wykonawców dokumentów niezgodnych z wykazem określonym przez Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r., w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może żądać Zamawiający od Wykonawcy, oraz form w jakich te dokumenty mogą być składane.

 

Odpowiedź 1:

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r.
w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od Wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane § 1 pkt 7 zamawiający może żądać wykazu osób, które będą uczestniczyćw wykonywaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia
i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.

Z przepisu art. 25 ust. 1 pkt 2 ZamPublU należy wyprowadzić normę prawną, iż rolą Wykonawcy składającego ofertę jest wykazanie, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania Zamawiającego. W celu potwierdzenia przedmiotowej okoliczności, Wykonawca zobowiązany jest, zgodnie ze wskazaniem Zamawiającego, przedstawić stosowne oświadczenie lub określony dokument. Nie wystarczy zatem, w sytuacji, w której Zamawiający wskazuje na konieczność potwierdzenia określonej okoliczności przy pomocy wskazanego dokumentu, przeświadczenie Wykonawcy czy nawet wiedza Wykonawcy o danej okoliczności. Oznacza to, że z dokumentów składanych w celu potwierdzenia, że oferowany przedmiot zamówienia spełnia wymagania Zamawiającego, musi w sposób nie budzący wątpliwości powyższe wynikać. Obowiązek ten obciąża Wykonawcę.

Co prawda, przepis art. 26 ust. 3 ZamPublU kreuje dla Zamawiającego obowiązek wezwania do uzupełnienia przedmiotowych dokumentów, w przypadku ich niezłożenia, jednakże nie rodzi to po stronie Zamawiającego obowiązku podejmowania dalszych (innych) czynności, które doprowadzą w efekcie do potwierdzenia przez Wykonawcę, iż oferowane dostawy, usługi czy roboty budowlane spełniają wymagania Zamawiającego.

Z całą mocą należy podkreślić, iż obowiązek złożenia dokumentów, które potwierdzają określone okoliczności, spoczywa na Wykonawcy i to on musi dołożyć należytej staranności, aby temu obowiązkowi zadośćuczynić, a przez to nie narazić się na negatywne konsekwencje, czy to w postaci wykluczenia z postępowania, czy też odrzucenia oferty. Zaniechanie w tym zakresie obciąża Wykonawcę a nie Zamawiającego. Nie może być bowiem tak, iż Wykonawca, który nie złożył określonych dokumentów wraz z ofertą, na wezwanie Zamawiającego dokonuje ich uzupełnienia i oczekuje, że jednoznaczne potwierdzenie spełnianych wymagań nastąpi w trybie przepisu art. 26 ust. 4 ZamPublU. Takie działanie Wykonawcy nie korzysta z ochrony i nie jest objęte dobrodziejstwem normy prawnej, zawartej w przepisie art. 26 ust. 4 ZamPublU.

Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 marca 2012 r. (KIO 416/12)


 


 


 

Załączniki

Nazwa Data Rozmiar
odp_2 2015-03-31 08:20:30 105 KB pobierz
Data utworzenia:
2015-03-31 08:20:30
Autor:
Kiciński Michał
Zmodyfikował:
Liczba wyświetleń:
1
Wersja: