drukuj 2023-09-26

Powiatowy Urząd Pracy w Krasnymstawie zaprasza do udziału w projekcie pilotażowym „Szansa dla Młodych” realizowanym w ramach naboru na projekty pilotażowe pod nazwą „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży” ze środków rezerwy Funduszu Pracy okres realizacji: 01.09.2023 – 31.12.2024

 

 

 

Powiatowy Urząd Pracy w Krasnymstawie

zaprasza do udziału w projekcie pilotażowym

Szansa dla Młodych”

realizowanym w ramach naboru na projekty pilotażowe

pod nazwą „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży”

ze środków rezerwy Funduszu Pracy


 

okres realizacji: 01.09.2023 – 31.12.2024


 

Wykonawca projektu pilotażowego: Powiat Krasnostawski

Realizator projektu pilotażowego: Powiatowy Urząd Pracy w Krasnymstawie


 

Projekt realizowany we współpracy z:

1. Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Krasnymstawie

2. Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krasnymstawie

3. KANCELARIĄ RADCY PRAWNEGO IGOR STASIUK

4. Bankiem Spółdzielczym w Izbicy

5. firmą: (OD)ŻYW SIĘ ŚWIADOMIE! PATRYCJA ŁUSIAK


 

Grupę docelową

będą stanowiły pełnoletnie osoby młode do 30 roku życia zamieszkujące na terenie działania Powiatowego Urzędu Pracy w Krasnymstawie, tj. powiatu krasnostawskiego (obejmującym Miasto Krasnystaw, gminę miejsko-wiejską Izbica oraz 8 gmin wiejskich: Fajsławice, Gorzków, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana i Żółkiewka) zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne lub jako poszukujące pracy (wymóg konieczny do udziału w projekcie oraz skorzystania z możliwych form wsparcia).


 

Proponowane formy wsparcia:

W ramach Punktu można będzie można skorzystać z następujących form wsparcia:

  1. Indywidualny Plan Działania

(obligatoryjnie dla wszystkich) – opracowanie w celu diagnozy potrzeb i oczekiwań zarówno wobec projektu, jak i całego rynku pracy, diagnoza potrzeb oraz sposobów ich niwelowania, określenie możliwych form wsparcia, wypracowanie całej ścieżki doradczej, tak aby maksymalnie pomóc w podjęciu zatrudnienia albo przyczynić się do uprawdopodobnienia możliwości podjęcia zatrudnienia czy kształcenia (w przypadku osób bezrobotnych) albo zmiany pracy lub przebranżowienia się (w przypadku osoby poszukującej pracy) w przyszłości


 

  1. Doradztwo zawodowe

Każdy Uczestnik Projektu weźmie udział w indywidualnych poradach w ramach poradnictwa zawodowego realizowanych przez doradcę zawodowego. W zależności od potrzeb Uczestników Projektu planuje się 1 lub 2 spotkania indywidualne z doradcą (możliwa większa ilość spotkań, gdyby uczestnik zgłosił taką potrzebę w trakcie realizacji projektu). W ramach doradztwa będzie również możliwość odbywania treningu kompetencji miękkich
np. z budowania własnego wizerunku, budowania pewności siebie, komunikacji interpersonalnej. Uczestnicy będą mieli szansę na zdobycie takich umiejętności jak planowanie, umiejętności pracowniczych, umiejętność rozwiązywania problemów i konfliktów oraz określanie własnej przyszłości. Będą mieli okazję zrozumieć i doświadczyć znaczenia świadomego planowania własnej przyszłości.

  1. Wsparcie opiekuna branżowego

Uczestnicy Projektu (min. 70% wszystkich uczestników projektu) będą objęci wsparciem przez opiekuna branżowego, również w zakresie pośrednictwa pracy. Współpraca z opiekunem będzie miała na celu ustalenie konkretnych i realnych działań podejmowanych przez Uczestnika Projektu. Zadaniem opiekuna będzie nawiązanie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami w określonej branży, aby pozyskać miejsce pracy dla Uczestnika Projektu
i doprowadzić go do podjęcia zatrudnienia.


 

  1. Wsparcie psychologiczne

realizowane przez pracownika Partnera (Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krasnymstawie) – obejmujące wsparciem psychologa dla osób potrzebujących pomocy (problemy adaptacyjne, trudności w codziennym funkcjonowaniu, bezsilność). Do poradni zdrowia psychicznego będzie można także zgłosić się by uzyskać dodatkowe wsparcie (możliwość finansowania porady czy terapii w ramach „bonu na start”).


 

  1. Wsparcie brokera edukacyjnego

prowadzone przez pracownika PUP zajmującego się na co dzień szkoleniami dla osób bezrobotnych, będzie miało formę indywidualnych spotkań w celu określenia potrzeb w zakresie kształcenia i praktycznej możliwości ich realizacji. Zadaniem brokera będzie dobranie kierunku, rodzaju i poziom szkolenia, kursu oraz ustalenie indywidualnej ścieżki edukacyjnej klienta, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby rynku. Równocześnie broker będzie uwzględniał kwalifikacje klienta oraz indywidualne możliwości psychologiczne. W przypadku osób niepełnosprawnych broker edukacyjny sprawdzi dostępność obiektu, w którym organizowane są kursy.


 

  1. Wsparcie doradcy w zakresie pomocy społecznej

realizowane przez pracownika Partnera (Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnymstawie) w zakresie możliwości korzystania ze wsparcia pomocy społecznej skierowanego do osób pozostających bez zatrudnienia.


 

  1. Wsparcie doradcy mieszkaniowego

realizowane przez pracownika Partnera (Banku Spółdzielczego w Izbicy) mające na celu dotarcie przez uczestnika projektu do informacji nt. dopłat mieszkaniowych w zakresie możliwości korzystania z kredytów mieszkaniowych dla osób młodych, w tym programów dopłat do zakupu pierwszego mieszkania, także możliwości finansowania wkładu własnego przy zakupie mieszkania/działki, domu oraz możliwości oszczędzania na zakup własnej nieruchomości w przyszłości, aby zniwelować barierę mieszkaniową.


 

  1. Doradztwo prawne

realizowane przez Partnera (Kancelarię Radcy Prawnego Igora Stasiuka) – m.in. w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego itp.


 

  1. Wsparcie w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej

realizowane przez Partnera – firmę (OD)ŻYW SIĘ ŚWIADOMIE! PATRYCJA ŁUSIAK
w postaci doradztwa w zakresie zdrowia ze strony doradcy żywieniowego oraz warsztatów grupowych z zakresu dietetyki i właściwego odżywiania się w kontekście profilaktyki zdrowotnej – właściwego żywienia- zdrowy styl życia, szerzenia wiedzy w zakresie żywienia  i zdrowego  stylu życia oraz pozytywnej zmiany postaw i  nawyków żywieniowych, a  w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków. Wsparcie będzie obejmowało pomoc wszystkim osobom, które potrzebują porady dietetyka w codziennym życiu: zarówno osobom zdrowym, które chcą sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy, jak i chorym, dla których dieta powinna być elementem skutecznego leczenia, szczególnie w przypadku jednocześnie występujących wielu schorzeń.


 

  1. Wsparcie w zakresie doradztwa ekonomiczno-finansowego

realizowane przez pracownika Partnera – Banku Spółdzielczego w Izbicy, w formie warsztatów grupowych z gospodarowania budżetem domowym, sposobów oszczędzania, racjonalnego wykorzystania zasobów, możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych itp. (planowane 10 edycji w wymiarze 6 godz. lekcyjnych po min. 5 osób/grupę).


 

  1. Staże zawodowe

dla 20 uczestników projektu przewiduje się organizację 3 miesięcznych staży w wymiarze min. 35 godz. tygodniowo (forma staży wykraczająca poza wytyczne wynikające z „Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”). Dla uczestników przewidziane jest stypendium stażowe oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji stażu.

  1. Tester zawodu

przewiduje się finansowanie testu zawodów w ramach projektu dla 30 uczestników projektu. Uczestnik projektu będzie obserwował przez 5 dni (min. 25 godzin) wybrany przez siebie zawód (punkt doradczy będzie posiadał bazę danych pracodawców, która cały czas będzie aktualizowana), który chciałby w przyszłości wykonywać w naturalnych warunkach pracy. Będzie mógł sprawdzić, zweryfikować swoje predyspozycje do wykonywania danej pracy (zawodu). Zainteresowany wyborem danej profesji uzyska wiedzę, czy jego wyobrażenia o pracy w danym zawodzie pokrywają się z rzeczywistością i warunkami pracy. W ramach projektu przewidujemy po 1000 zł dla pracownika i pracodawcy. Obu stronom daje to praktyczne możliwości „testowania się”, pracownik-tester może w praktyce sprawdzić się w pracy na danym stanowisku (np. kelnera, kucharza, barbera, kosmetyczki, montera itp.), natomiast pracodawca ma możliwość przetestowania danej osoby bezrobotnej/poszukującej pracy, która chciałaby podjąć pracę w takiej branży, ale nie wie, czy się sprawdzi.


 

  1. Szkolenia zawodowe

przewiduje się finansowanie szkoleń w ramach projektu dla 20 uczestników projektu, szkolenia indywidualne o tematyce wynikającej z diagnozy potrzeb, za czas udziału w szkoleniu przewidziane jest stypendium szkoleniowe oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji szkolenia, w ramach projektu finansowany będzie także koszt niezbędnych egzaminów po szkoleniu (np. uprawnienia spawacza, operatora sprzętu, także egzamin czeladniczy czy mistrzowski w danym zawodzie, egzamin na prawo jazdy, itp.)


 

  1. Bon na start („według potrzeb”)

Uczestnicy projektu po przeprowadzonej diagnozie i zweryfikowaniu ich potrzeb będą mieć możliwość otrzymania bonu, który będzie miał za zadanie zniwelować bariery uniemożliwiające lub utrudniające podjęcie pracy, zgodnie z założeniami projektu przewiduje się wypłatę bonu dla min. 50 uczestników, do wyczerpania środków.


 

  1. Premia dla pracodawcy

Za zatrudnienie pracownika na okres 3 miesięcy na umowę o pracę po stażu/ szkoleniu/teście zawodu/samodzielnym znalezieniu pracy przez Uczestnika projektu, pracodawca otrzyma po 3000 zł przez 3 miesięczny okres zatrudnienia pracownika. Zakłada się, że refundacją kosztów zatrudnienia pracownika, objętych będzie minimum 70 pracodawców, którzy po stażu/szkoleniu/teście zawodu, ale też samodzielnym znalezieniu pracy przez Uczestnika projektu, zatrudnią pracownika.


 

Szczegółowe informacje można uzyskać:

w Biurze projektu przy ul. Piekarskiego 1 (budynek internatu I LO)

oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krasnymstawie, ul. Mostowa 4


 


 

 

Data utworzenia:
2023-09-26 10:53:11
Autor:
Kiciński Michał
Zmodyfikował:
Liczba wyświetleń:
11
Wersja: